Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια 95-89

Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια 95-89

nikola kalinic fenerbahce baskonia

Τη δεύτερη της νίκη στα playoffs πήρε τη Φενέρμπαχτσε, καθώς κέρδισε τη Μπασκόνια με 95-89 και χρειάζεται μία νίκη για να πάρει το εισιτήριο για το Final Four του Βελιγραδίου. Οι Βάσκοι έβαλαν δύσκολα στην τουρκική ομάδα, αλλά οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφεραν να κάνουν το 2-0 στη σειρά.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα της Μπασκόνια στην Τουρκία, καθώς με τρία στα τρία δίποντα προηγήθηκε με 6-0 και ανάγκασαν τον Ομπράντοβιτς να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ μόλις ενάμισι λεπτό μετά την έναρξη της αναμέτρησης. To τάιμ άουτ από ότι φαίνεται “ξύπνησε” τους παίκτες της τουρκικής ομάδας και με δικό τους σερί 6-0 έφεραν το ματς στα ίσια (6-6).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ξανά πήραν τα ηνία του σκορ (13-17), αλλά όχι για πολύ. Η Φενέρμπαχτσε δεν άφησε τους Βάσκους να ξεφύγουν και με νέο μικρό σερί αυτή τη φορά πέρασε και μπροστά (20-17). H τουρκική ομάδα κράτησε αυτή τη διαφορά μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-23).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες στα μέσα του δεκαλέπτου να είναι ισόπαλες (34-34). Η Φενέρμπαχτσε ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να προηγηθεί με 8 πόντους (49-41). Η Μπακόνια προσπάθησε να μειώσει πριν το τέλος του ημιχρόνου και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 4 πόντους (53-49).

Μπασκόνια στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε εκεί που σταμάτησε στο πρώτο. Οι Βάσκοι “έτρεξαν” σερί 8-3 και πήραν τα ηνία του σκορ (56-57). Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν και η Φενέρμπαχτσε πέρασε ξανά μπροστά (69-64) και κράτησε διαφορά τριών πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-68).

Η τουρκική ομάδα ξεκίνησε εξαιρετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά τους στους 9 πόντους (86-77). Η Μπασκόνια μείωσε και κατάφερε να μειώσει σε 93-89 10” πριν το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Τελικά, η Φενέρ πήρε τη νίκη με 95-89 και έκανε το 2-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 53-49, 71-68, 95-89
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 1, Μέλι 10 (1), Ουαναμέικερ 19 (2), Σλούκας 9 (1), Νάναλι 7, Γκούντουριτς 6 (1), Βέσελι 16, Κάλινιτς 11 (1), Ντουβερίογλου 6, Ντατόμε 10 (2)
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιντόζα 7 (1), Τίμα 11 (3), Βόιγκτμαν 11 (1), Ουέρτας 5 (1), Μπομπουά 11 (1), Τζάνινγκ 17 (3), Ντιόπ, Πουαριέ 14, Σενγκέλια 12, Γκαρίνο 1

NBA: Στην τελική ευθεία για τα Play-offs

Τα δεδομένα και τα σενάρια για τα Play-offs στο NBA Βρισκόμαστε μία ανάσα πριν το τέλος τη…