Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Λαύριο 91-79

Τρίκαλα – Λαύριο 91-79

trikala1

Με τον ΣονΝτρε Τζόουνς να πραγματοποιεί το παιχνίδι της ζωής του, τα Τρίκαλα πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στη Stoiximan BasketLeague, επικρατώντας με 91-79 του Λαυρίου. Ο Αμερικανός γκαρντ σταμάτησε στους 32 πόντους, έχοντας ακόμη, 5 ασίστ και 2 λάθη.

Το παιχνίδι για τρεις περιόδους ήταν ισορροπημένο, με καμία τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Η τελευταία περίοδος άνηκε στην ομάδα του Κώστα Μέξα, η οποία έχτισε διψήφιες διαφορές, διατηρώντας της μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Εκτός του Τζόουνς, εξαιρετική εμφάνιση και από τον Τέγιτς, ο οποίος σκόραρε 20 πόντους και κατέβασε 10 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, ο Μακένζι Μουρ είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, Νίξον ακολούθησε με 13.

Τα Τρίκαλα βρήκαν σκορ από τους Αμερικανούς τους, και με πρωταγωνιστή τον Φέϊσι έχτισαν μικρές διαφορές (11-6 και 13-8) στο 4’. Ο Μακένζι Μουρ έδωσε σκορ στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μείωσαν σε 15-14  στο 6’.

Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 28-25 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Τζόουνς ήταν «καυτός» για τους «Θεσσαλούς», τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με 12 πόντους.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο. Το Λαύριο με τον Μέιερ να δίνει λύσεις επιθετικά διατηρούσε μικρό προβάδισμα (34-35) στο 25’.Χάρη στους Βεργίνη, Μέιρ και Κουζέκογλου, το Λαύριο προηγήθηκε 39-44 στο 17’.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, αφού ο Τέγιτς ισοφάρισε σε 44-44 στο 18’.Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 49-49, ύστερα από καλάθι του Τζόουνς στην εκπνοή.

Ο Τζόουνς μπήκε ορεξάτος στο τρίτο δεκάλεπτο και με προσωπικούς  πόντου του Αμερικανού, τα Τρίκαλα προηγήθηκαν 56-49 στο 23’. Με καλάθι του Ρος, η ομάδα του Κωστα Μέξα βρέθηκε εκ νέου στο +7 (58-51), ωστόσο το Λαύριο είχε «σφυγμό».

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 10-0, παίρνοντας μπροστά στο σκορ με 58-61. Τα Τρίκαλα κατάφεραν και πάλι να πάρουν τα ηνία, και με τους Λούντζη, Τζόουνς, Χειλ και Τέγιτς, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (68-62).

Η ομάδα του Κώστα Μέξα μπήκε δυναμικά στην τελευταία περίοδο, και με τον Τζόουνς προηγήθηκε 75-65 στο στο 32’.

Ο Λούντζης έκανε το 78-67, ωστόσο με τον Νίξον το Λαύριο μείωσε 78-73 στο 36’. Τα Τρίκαλα δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να ροκανίσουν και άλλο τη διαφορά, και με τους Τζόουνς, Τέγιες προηγήθηκαν και πάλι με 10 (85-75).

Το Λαύριο δεν μπόρεσε να βρει μεγάλα σουτ στο τέλος, με τα Τρίκαλα να φτάνουν στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 49-49, 68-62, 91-79

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 32 (8/12 δίπ., 2/4 τρίπ., 10/11 βολ.), Λούντζης 7 (1), Χέιλ 6, Φέισι 6, Μάρεϊ 9 (6 ριμπ.), Σλαφτσάκης 4, Ρος 2, Τέγιτς 20 (10 ριμπ.), Καλογιαννίδης, Σκουλούδης, Βασιλειάδης 5.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Νίξον 13 (0/4 τρίπ.), Κακλαμανάκης 3, Μέιερ 8, Ουίγκινς 10, Μουρ 22 (10/17 δίπ., 2/7 βολ., 9 ριμπ., 4 ασ.), Τζόνσον 7, Βεργίνης 5, Κουζέλογλου 3, Γιαννακόπουλος, Γκρέι 8 (2).

Ομαδικά στατιστικά Τρικάλων: 26/42 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 27/33 βολές, 31 ριμπάουντ (7 επιθετικά – 24 αμυντικά), 12 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλέψιμο, 5 μπλοκ