Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 84-88

Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 84-88

ellada megali vretania ethniki andron

Η Εθνική Ανδρών επικράτησε ξανά της Μεγάλης Βρετανίας αυτήν τη φορά με 88-84, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της ενόψει του Ευρωμπάσκετ. Ο Κώστας Μίσσας δεν είχε στη διάθεση του, εκτός από τον Αντετοκούνμπο που δεν θα ενισχύσει την ομάδα, τους Μπουρούση, Πρίντεζη και Παπαπέτρου.

Η Ελλάδα με κάρφωμα του Θανάση Αντετοκούνμπο άνοιξε το σκορ. Η άμυνα της Εθνικής μας δεν ήταν και η καλύτερη στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα η Μεγάλη Βρετανία να πάρει “κεφάλι” στο σκορ (16-11).

Ελλάδα ανέβασε στροφές και κατάφερε 2′ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου να ισοφαρίσει τη Μεγάλη Βρετανία (18-18). Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλες (22-22).

Η Εθνική Ανδρών βελτιώθηκε στην άμυνα της και κατάφερε με σωστές επιλογές στην επίθεση, να προηγηθεί με 7 πόντους (25-32). Η Μεγάλη Βρετανία αντέδρασε και με τρίποντο του Λουκ Νέλσον πέρασε μπροστά (40-39).

Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η Ελλάδα πήρε δύο φορές ένα μικρό προβάδισμα, αλλά η Μεγάλη Βρετανία έβρισκε λύσεις και δεν άφηνε την Εθνική μας να ξεφύγει.

Η Ελλάδα στο ξεκίνημα του δεύτερο μέρους κατάφερε και πάλι να πάρει διαφορά 7 πόντων (51-58), αλλά όπως και στο πρώτο μέρος η Μεγάλη Βρετανία επέστρεψε, ισοφάρισε (58-58) και μάλιστα πέρασε και μπροστά (60-58), ενώ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 6 (65-59).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ελλάδα μπήκε δυνατά και με σερί 11-0 πέρασε ξανά μπροστά (65-70). Η Μεγάλη Βρετανία 48” πριν το τέλος μείωσε σε 84-81 ύστερα από τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Θανάσης Σκουρτόπουλος.

Στη συνέχεια ο Παπανικολάου έκανε αντιαθλητικό φάουλ. Οι Βρετανοί αστόχησαν στις δύο βολές, αλλά κατάφεραν με δίποντο να μειώσουν σε 84-83 23” πριν το τέλος. Οι διεθνείς στη συνέχεια έκαναν λάθος, αλλά οι Βρετανοί δεν σκόραραν και ο Παπαγιάννης με δύο βολές έκανε το 86-83.

Στα τελευταία 6” η Ελλάδα έκανε φάουλ και έστειλε τους Βρετανούς στις βολές για να μην δεχτεί τρίποντο. Οι γηπεδούχοι έβαλαν 1/2 (84-86) και ο Παππάς με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (84-88).

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-46, 65-59, 84-88

Μ. Βρετανία (Προύντι): Λόρενς 6, Κλαρκ 23, Μάρεϊ 6, Νέλσον 13, Ολασένι 20, Ντανγκ Ακοντό, Τζόνσον 2, Ουίτλ, Μόκφορντ, Οκερέαφορ 5, Κιλέγια Τζόουνς, Ατσάρα 9, Μπίγκμπι Ουίλιαμς, Τζόσεφς

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 9, Παππάς 22, Παπανικολάου 9, Μπόγρης 8, Αντετοκούνμπο 5, Σλούκας 11, Παπαγιάννης 11, Μάντζαρης 3, Αγραβάνης, Μήτογλου 10

Περισσότερα σε Εθνικές

Κυκλοφορούν τα εισιτήρια του Προολυμπιακού

Τη Δευτέρα κυκλοφορούν τα εισιτήρια για το Προολυμπιακό τουρνουά Στη διάθεση του κόσμου θα…